fbpx

Blog

Dodano: 18 marca 2023
Mech chrobotek na ścianie – co warto o nim wiedzieć?

Dekoracje ścienne w mieszkaniu lub biurze mogą przybrać różne kształty oraz występować pod różnymi postaciami. Jedni wolą tradycyjne kolory i wzory, inni zdecydują się na unikalne i nowoczesne formy. Wszystko zależy od aranżacji całego wnętrza domowej lub biurowej przestrzeni. Jak w tym odnajdzie się mech chrobotek oraz co warto o nim wiedzieć? Mech chrobotek to […]

Dekoracje ścienne w mieszkaniu lub biurze mogą przybrać różne kształty oraz występować pod różnymi postaciami. Jedni wolą tradycyjne kolory i wzory, inni zdecydują się na unikalne i nowoczesne formy. Wszystko zależy od aranżacji całego wnętrza domowej lub biurowej przestrzeni. Jak w tym odnajdzie się mech chrobotek oraz co warto o nim wiedzieć?

Mech chrobotek to roślina stabilizowana, czyli taka, która została poddana procesowi impregnacji. To swojego rodzaju konserwacja rośliny po to, aby była w pełni „bezobsługowa”. Nie wymaga podlewania, pielęgnacji oraz słonecznego miejsca. Jest naturalna oraz wygląda efektownie, szczególnie kiedy połączymy ją z drewnem. Może stanowić samodzielną ozdobę lub będzie stanowiła dopełnienie całej kompozycji.

Co warto wiedzieć o mchu chrobotku?

Najprościej mówiąc, mech chrobotek jest porostem, bardzo popularnie występującym w Polsce, jak i całej Europie.  Jest bardzo charakterystyczny na tle innych porostów. Jego intensywnie zielony kolor oraz miękkość w dotyku zawdzięcza odpowiedniej wilgotności powietrza. Mech jest odporny na działanie grzybów oraz pleśni, może rosnąć bez kontaktu z podłożem.

Chrobotek jest także nazywany mchem reniferowym. To naturalny higrometr, co oznacza, że do życia potrzebuje powietrza, którego wilgotność wynosi 40-60%. Dzięki zapewnieniu mu odpowiedniej wilgotności, będzie miał strukturę miękkiej gąbki. Mech będzie dawał znać także o tym, czy powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje, jest zbyt suche. Jeśli tak będzie – chrobotek będzie twardnieć. Wówczas warto zainwestować w nawilżacz powietrza, który spowoduje zwilgotnienie wnętrza.

Mech będzie bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Sprawdzi się zarówno w aranżacji ściany w kuchni czy łazience, gdzie wilgotność zazwyczaj jest wyższa. Odnajdzie się także w salonie oraz sypialni. Można go wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu czy biurze.

Mech chrobotek na ścianie - co warto o nim wiedzieć? | myMODULO.pl

Zalety stosowania mchu w pomieszczeniach

Nie ulega wątpliwości, że mech chrobotek może być unikalnym elementem dekoracyjnym, szczególnie w pomieszczeniach, w których inne rośliny nie zdadzą egzaminu. Jakimi zaletami może poszczycić się mech:

  • jest w 100% naturalny,
  • antystatyczny – nie przyciąga kurzu,
  • zachowuje świeży wygląd,
  • to naturalny filtr powietrza – oczyszcza je z toksyn oraz cząstek kurzu,
  • działa antyalergicznie, a sam nie uczula,
  • jest dźwiękochłonny – stanowi doskonałą barierę dźwięku,
  • bezobsługowy – nie wymaga podlewania ani przycinania.

Mech chrobotek na ścianie w biurze | myMODULO.pl

Jakie dekoracje z mchem chrobotkiem można wybrać?

Heksagon z mchem chrobotkiem

Heksagon to element dekoracyjny, który zdobywa popularność w wielu aranżacjach ściennych. W tym wpisie chcemy szczególnie zwrócić uwagę na heksagon w połączeniu z mchem. Takie zestawienie będzie pasowało do każdego wystroju wnętrza. Jego uniwersalność sprawi, że mieszkania będzie prezentować się nowocześnie i modnie. Gęsta pokrywa mchu została osadzona w dębowej ramie wykończonej bezbarwnym olejem. Dzięki temu może powstać niepowtarzalny wzór na ścianie. Wykorzystując panele zbudujesz z nich wspaniałą, drewnianą kompozycję lub stworzysz samodzielny obraz.

Dekoracja ścienna - heksagon z mchem robotkiem | myMODULO.pl

Mozaika drewniana z chrobotkiem

Innym pomysłem na wykorzystanie chrobotka w mieszkaniu jest zastosowanie mozaiki drewnianej w połączeniu z mchem. Niezwykle oryginalna dekoracja, którą można wykorzystać np. na ścianie, na której znajduje się telewizor. Dodatkowo można wybrać drewnianą mozaikę z modułem LED, która będzie stanowiła nie tylko ozdobę, ale także praktycznie rozświetli ścianę. Światło w połączeniu z drewnem oraz zielonym chrobotkiem będzie wyjątkową dekoracją, która zmieni każde wnętrze.

Mozaika dostępna jest w pięciu wersjach kolorystycznych. Montaż jest możliwy we własnym zakresie. Wystarczy użyć kleju montażowego, np. firmy mamut. Na 1 metr kwadratowy dekoracji potrzebujesz ok. 14 sztuk. Mozaika została pokryta fornirem dębowym, który został zabezpieczony bezbarwnym olejem. Będzie to wyjątkowy dodatek, który urozmaici wnętrze i sprawi, że ściana nabierze koloru oraz nietypowego wyglądu.

Mozaika drewniana z chrobotkiem | myMODULO.pl