fbpx

Blog

Dodano: 29 sierpnia 2023
Jak urządzić pokój dziecięcy na nowy rok szkolny?

Zbliżający się nowy rok szkolny to czas, kiedy myślimy o zakupach dla młodego ucznia. Przybory szkolne, tornister, nowe trampki oraz inne gadżety niezbędne do spędzenia czasu w szkolnej ławce. A co z przestrzenią w domu, w której dziecko będzie się uczyć i odrabiać lekcje? Jak urządzić pokój dziecięcy przed nowym rokiem szkolnym? Podpowiadamy w tym […]

Zbliżający się nowy rok szkolny to czas, kiedy myślimy o zakupach dla młodego ucznia. Przybory szkolne, tornister, nowe trampki oraz inne gadżety niezbędne do spędzenia czasu w szkolnej ławce. A co z przestrzenią w domu, w której dziecko będzie się uczyć i odrabiać lekcje? Jak urządzić pokój dziecięcy przed nowym rokiem szkolnym? Podpowiadamy w tym wpisie.

Końcówka sierpnia to czas wielkich zmian. Zbliżający się koniec wakacji przypomina o początku nowego roku szkolnego, a wraz z nim zarówno rodziców, jak i dzieci czekają zakupy. Zgromadzenie wyprawki szkolnej to nie lada wyzwanie, szczególnie kiedy nasza pociecha po raz pierwszy rozpoczyna przygodę ze szkołą. Warto zabrać ją na zakupy, aby mogła sama zdecydować o wyborze tornistra, piórnika, wzorów na okładkach zeszytów czy inny niezbędnych drobiazgach. A co z przestrzenią do nauki w domu?

Urządzamy pokój dziecięcy przed nowym rokiem szkolnym

Urządzenie pokoju dziecięcego przed nowym rokiem szkolnym może być ekscytującym zadaniem, które pomoże stworzyć inspirujące i sprzyjające nauce środowisko dla dziecka. Oto kilka rad, jak zaplanować przestrzeń:

  1. Planowanie i organizacja

Zaczynamy od planowania. Zastanów się, jakie potrzeby ma Twoje dziecko i jakie aktywności będzie wykonywać w pokoju. Może to być nauka, zabawa, czytanie, relaksacja itp.

  1. Opracowanie kolorów i stylu

Razem z dzieckiem wybierzcie kolory i styl, które mu się podobają. To pomoże poczuć się swobodnie w nowym środowisku. Możecie wybierać spośród żywych kolorów lub bardziej stonowanych odcieni, zależnie od preferencji. Warto zastanowić się także czy tapeta w pokoju dziecka nie doda mu energii i wprowadzi dodatkowy element dekoracyjny. Ciekawym rozwiązaniem dekoracyjnym w pokoju dziecka będzie wybór paneli piankowych na ścianę. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, oddającą styl Twojej pociechy, ale także funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie.

  1. Meble

Wybierz funkcjonalne i praktyczne meble. Na pewno będzie potrzebny stół lub biurko do nauki, wygodne krzesło, szafka na książki i materiały szkolne oraz przestrzeń do przechowywania ubrań i zabawek. Warto pamiętać także o odpoczynku i regeneracji. Do tego przyda się komfortowe łóżko tapicerowane z zagłówkiem, które będzie sprzyjało błogiemu wypoczynkowi.

  1. Strefa nauki

Zaprojektuj strefę nauki w taki sposób, aby dziecko mogło skupić się na nauce oraz zadaniach szkolnych. Dobrze oświetlone biurko, ergonomiczne krzesło i dostęp do przyborów szkolnych pomogą w skupieniu. Im mniej rozpraszaczy w strefie nauki, tym lepiej.

  1. Strefa zabawy

Warto również stworzyć strefę do zabawy i kreatywności. Drewniane półki na książki, zestaw kilku ulubionych gier planszowych, miejsce do malowania lub rysowania – to wszystko pomoże rozwijać wyobraźnię i kreatywność.

  1. Przechowywanie

Organizacja i przechowywanie są kluczowe. Szafy, komoda, kosze na zabawki pomogą utrzymać porządek w pokoju. Zachęć dziecko do sprzątania na bieżąco, aby zawsze miało poczucie, że w pokoju panuje ład i porządek. To także sprzyja skupieniu na nauce oraz zadaniach domowych, wykonywanych po szkole.

  1. Dekoracje

Wykorzystaj dekoracje ścienne, takie jak plakaty, ramki z dziełami sztuki dziecka czy plansze edukacyjne. To może nie tylko dodać charakteru pokoju, ale także zachęcać do nauki i twórczości. Wśród dekoracji warto zastosować także tablice kredowo-magnetyczne, które będą sprzyjały kreatywności oraz dadzą upust dziecięcej wyobraźni.

  1. Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie jest ważne zarówno do nauki, jak i relaksu. Dobrze oświetlone biurko oraz lampki nocne przy łóżku to kluczowe elementy. Dzięki nim zarówno odrabianie zadań domowych, jak i wieczorne czytanie sprawią, że dziecko z przyjemnością będzie wracało do swoich szkolnych obowiązków.

  1. Osobiste akcenty

Zachęć dziecko do dodania osobistych akcentów do pokoju, takich jak zdjęcia, rysunki czy wytwory własnej kreatywności. To pomoże mu poczuć się z własną przestrzenią. Komfort i swoboda w pokoju dziecka jest jednym z najważniejszych elementów całego wyposażenia.

Pamiętaj, że kluczem do udanego urządzenia pokoju dziecięcego jest współpraca z samym dzieckiem. Pozwól mu wyrazić swoje preferencje i pomysły, aby pokój stał się prawdziwym wyrazem jego osobowości i potrzeb. Pamiętając jednocześnie o funkcjonalności, komforcie i praktycznych rozwiązaniach, które przydadzą się w pokoju młodego ucznia.