fbpx

Blog

Dodano: 22 września 2022
Jak urządzić pokój młodego ucznia?

Wrzesień to czas, w którym najmłodsi wracają do szkoły, kontynuując lub rozpoczynając naukę. To dobry moment, aby zadbać o odpowiedni wyglądu pokoju młodego ucznia. Jak powinna wyglądać przestrzeń do nauki i zabawy oraz na jakie dodatki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Początek września to czas kiedy myślimy o wyprawce dla ucznia. Nowy plecak, […]

Wrzesień to czas, w którym najmłodsi wracają do szkoły, kontynuując lub rozpoczynając naukę. To dobry moment, aby zadbać o odpowiedni wyglądu pokoju młodego ucznia. Jak powinna wyglądać przestrzeń do nauki i zabawy oraz na jakie dodatki warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Początek września to czas kiedy myślimy o wyprawce dla ucznia. Nowy plecak, zeszyty czy przybory piśmiennicze są ważnym elementem wyposażenia na każdym poziomie edukacji. Jednak poza wyposażeniem szkolnym warto pomyśleć o unowocześnieniu i wprowadzeniu zmian w pokoju młodego ucznia. Warto zastanowić się, jak przygotować strefę do nauki, aby była wygodna i komfortowa oraz jak zaplanować wolną przestrzeń do zabawy.

Jak urządzić pokój ucznia – strefa nauki

W pokoju ucznia najważniejsze jest biurko. To najbardziej potrzebny mebel, który przyda się każdemu – zarówno nastolatkowi, jak i pierwszoklasiście. Biurko można dodatkowo posiadać szafkę pod nim z szufladami, na drobiazgi i szpargały młodego ucznia. Nad biurkiem można zawiesić półkę. Będzie to praktyczny mebel, na którym dziecko będzie mogło trzymać najbardziej potrzebny przybory lub zeszyty. Wybór kształtu oraz koloru półki zależy od całej aranżacji pokoju oraz indywidualnych preferencji samego ucznia lub uczennicy. Można rozważyć zakup półki w kształcie sowy, motylka lub chmurki dla dziewczynki lub Batmana, statku lub steru dla chłopca.

Mówiąc o biurku warto zadbać także o wygodne i dobrej jakości krzesło. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat nasza pociecha siedziała wyprostowana, a fotel przy biurku powinien ułatwiać to zadanie. Dzięki temu unikniemy w przyszłości problemów związanych z wadami postawy czy przemęczeniem dziecka. Przy wyborze krzesła zwróć uwagę na to, aby było wyposażone w podłokietniki, co stanowi istotny element zarówno dla rąk, jak i kręgosłupa.

Dopełnieniem strefy związanej z nauką i jednocześnie początkiem strefy zabawy będzie tablica kredowo-magnetyczna. Tablica można mieć wielorakie przeznaczenie. Z jednej strony możemy zawiesić ją na ścianie, aby notować najważniejsze informacje związane ze szkołą czy lekcjami. Z drugiej strony może być nieodłącznym elementem zabaw. Tym bardziej sprawdzi się w pokoju dziecka, ponieważ tablica może przybrać wiele różnych kształtów. Tablica traktor, ludzik Lego, autko czy dinozaur – sprawdzi się w pokoju chłopca. Natomiast dla dziewczynki proponujemy tablicę w kształcie domku, jednorożca, głowy misia czy królika. Bez względu na formę – przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Jak urządzić pokój ucznia – strefa zabawy

Gdy już urządziliśmy strefę nauki, warto pomyśleć o strefie do zabawy. Przestrzeń do wypoczynku i spędzania wolnego czasu to przede wszystkim wygodne i komfortowe łóżko, na którym dziecko nie tylko będzie spało, ale także spędzało czas np. z książką. Powinno być dopasowane do wzrostu oraz wieku ucznia. Warto pomyśleć o zakupie łóżka tapicerowanego dla dziecka. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz nie tylko miejsce do spania, ale także dodatkowe oparcie, dzięki któremu dziecko mogło wygodnie usiąść.

Wielkość przestrzeni do zabawy zależy od tego, jak duży jest pokój dziecka. Jeśli dysponujesz dodatkowym miejscem możesz pomyśleć o fotelu lub stoliku z krzesełkami do zabawy dla gości. Warto pamiętać także o skrzyni lub pudełkach, w których maluch będzie przechowywał zabawki. Podłoga na wolnej przestrzeni do także miejsce, które warto wykorzystać na zabawy, gry planszowe czy układanie klocków.

Jak zaaranżować ściany w pokoju młodego ucznia?

Pomysłów na dekoracje ścienne jest całe mnóstwo. Warto zastanowić się, które z dostępnych możliwości będzie najbardziej odpowiednia i dopełni całą aranżację. Kolorowe ściany w pokoju dziecka ożywią wnętrze i sprawią, że stanie się bardziej przytulne.

Najbardziej popularne w dziecięcych aranżacjach są panele piankowe. Można z nich wyczarować nietypową dekorację ścienną, która zachwyci każdego ucznia. Różne kształty oraz wiele kolorów sprawi, że ułożony wzór będzie indywidualny i dopasowany do indywidualnych preferencji każdego dziecka. Panele piankowe Grass Dirt doskonale będą pasowały do pokoju fanów gry Minecraft.

Innym pomysłem na aranżacji ściany są panele filcowe. Mimo że kształt heksagonu czy kwadratu sprawdzi się w innych pomieszczeniach, to panele w kształcie klocków doskonale odzwierciedlą popularne klocki – uwielbiane przez wszystkie dzieci. Można z nich stworzyć wyjątkową dekorację na ścianie w pokoju każdego ucznia.

Poza panelami dekoracyjnymi, dziecięca ściana może także przybrać zupełnie inny wymiar. Naklejki i plakaty będą ciekawym pomysłem na zaaranżowanie pustej ściany. Mapa świata sprawi, że pokój dziecka przybierze niecodzienny wygląd, a młody uczeń będzie miał możliwość codziennej obserwacji państw, o których być może będzie chciał dowiedzieć się więcej. Ta dekoracja sprawdzi się zarówno wśród młodych, jak i starszych uczniów.

Młody pasjonat dinozaurów z pewnością ucieszy się z plakatów z tymi prehistorycznymi zwierzętami, a miłośnik Batmana z naklejek czy plakatów z superbohatermi.

Pokój młodego ucznia to przestrzeń, w której powinna znaleźć się zarówno strefa nauki, jak i wypoczynku. Warto zadbać o podział, aby dziecko miało poczucie, kiedy jest czas na naukę, a kiedy na zabawę. Warto zadbać także o dekoracje, szczególnie te ścienne, ponieważ będą dopełnieniem całej aranżacji wnętrza i wpłyną na unikalny wygląd całego pomieszczenia.